Vinárstvo Képeš 2
Vinárstvo Képeš 2
Vinárstvo Képeš 3
Vinárstvo Képeš 2
Vinárstvo Képeš 2
Vinárstvo Képeš 3
Full Screen
Kategórie:

Vinárstvo Képeš

 

Malá rodinná firma  obhospodarujúca vinohrady na južných svahoch Krupinskej planiny, ktorej vinárske korene siahajú až niekoľko generácií dozadu.

 

Sídlo malej rodinnej vinohradníckej a vinárskej firmy, ktorej korene siahajú až niekoľko generácií dozadu sa nachádza v obci Kosihovce, ktorej katastrálne územie vypĺňa Krupinská planina a Juhoslovenská kotlina. Hlavnou dominantou obce je bralnatý kopec Kamenný vrch (442 m n. m.), ktorý je vyobrazený aj na etiketách našich fľaškových vín.

Od útleho detstva som  sa po boku svojho otca  priúčal rezu viniča, zeleným prácam a s nedočkavosťou očakával vytúžené oberačky, ktoré boli veľkou rodinnou udalosťou . Vzťah k vinohradníctvu a vinárstvu ma viedol k štúdiu na SPTŠ v Modre, neskôr na Vysokej škole poľnohospodárskej v Nitre a postgraduálneho štúdia na Záhradníckej fakulte v Lednici na Morave. Po ukončení štúdia som pracoval na Výskumnej stanici vinohradníckej a vinárskej vo Veľkom Krtíši, kde  pod gesciou významnej slovenskej šľachtiteľky Ing. Doroty Pospíšilovej, PhD.  som sa podieľal na udržiavacom a novom šľachtení viniča. .

Vlastné vinohrady boli vysadené v roku 1997 a 2003 o výmere 4,13 ha. Vinohrady sú vysadené  na pozemkoch, kde sú hnedozeme na sprašových hlinách, ktoré sú mimoriadne vhodné pre pestovanie viniča. Celá výmera vinohradu je zaradená do agroenvironmentálneho hospodárenia, ktorého úlohou je zavádzanie výrobných postupov zameraných na ochranu a zlepšenie životného prostredia používaním minimálnych dávok dusíkatých hnojív ako aj   prípravkov na ochranu viniča, ktoré sú povolené pre integrovanú produkciu hrozna. Úrody hrozna sú v porovnaní s konvenčným spôsobom pestovania  nižšie, čím dopestované hrozno a z neho vyrobené víno si zachováva svoj odrodový charakter tvorený jedinečnými podmienkami Kosihovského terroir. Rodí sa tu hrozno vysokých kvalít, z ktorého sa vyrábajú plné, harmonické vína s vynikajúcou arómou a chuťou. Kvalitu vína ovplyvňujeme priamo vo vinohrade rezom, a to slabým zaťažením krov púčikmi ako aj dôsledne vykonávanými zelenými prácami na kroch viniča. Hrozno je zberané výlučne ručne do  30 kg prepraviek bez utláčania a po zbere je hrozno čo najskôr šetrne spracované.  Produkcia vín nie je zameraná na množstvo, ale na kvalitu,  o čom svedčí množstvo ocenení na rôznych súťažiach a výstavách vín.

Čo sa týka odrodovej skladby:

– z bielych odrôd pestujeme Irsai Oliver, Muškát moravský, Veltlínske zelené,  Chardonnay, Tramín červený, Rizling rýnsky, Sauvignon a Devín;

–  z modrých odrôd Frankovku modrú.

V sídle firmy je zriadená predajňa vína s možnosťou ochutnávky vín v  prezentačných  priestoroch ako aj v tradičnej klenbovej vínnej pivnici.

Meno a priezvisko/Názov: Vinárstvo Képeš
Adresa/Sídlo: Kosihovce 197, 991 25 Kosihovce
Telefonický kontakt: +421 905 297 239
E-mail: jozef.kepes@slovanet.sk
Sociálne siete:

Adresa: Kosihovce 197, Kosihovce, Slovensko

Recenzie

Nikto zatiaľ nepridal hodnotenie.

Pridajte prvú recenziu pre “Vinárstvo Képeš”

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *