Natural víno Domin & Kušický 3
Natural víno Domin & Kušický 1
Natural víno Domin & Kušický 2
Natural víno Domin & Kušický 3
Natural víno Domin & Kušický 4
Natural víno Domin & Kušický 5
Natural víno Domin & Kušický 6
Natural víno Domin & Kušický 7
Natural víno Domin & Kušický 3
Natural víno Domin & Kušický 1
Natural víno Domin & Kušický 2
Natural víno Domin & Kušický 3
Natural víno Domin & Kušický 4
Natural víno Domin & Kušický 5
Natural víno Domin & Kušický 6
Natural víno Domin & Kušický 7
Full Screen
Kategórie:

Vinice ležiace vo Veľkom Krtíši a jeho okolí tvoria základ vinárstva VÍNO NATURAL Domin & Kušický.
Domnievame sa, že zmienka o lokalite  „Na viničke“ zo 14. storočia je práve náš hon Viničky nad mestom Veľký Krtíš o rozlohe 20 ha.

Po mnohoročných skúsenostiach s pestovaním viniča a výrobou vína Ing. Ján Domin začal v 90. rokoch uplatňovať svoje vedomosti v rodinnom vinárstve. Aktívne sa podieľal na rozvoji vinárstva až do roku 2017. Jeho cieľom bolo vytvoriť Terroir vína – vína s dušou, a zdieľať ich s dobrými ľuďmi. To ide ruka v ruke s čistým prostredím, bez náznaku chémie a pesimizmu. Pri pestovaní viniča a výrobe vína hľadal harmóniu, eleganciu. BIO pre neho nebola marketingová nálepka, ale nutnosť. Vína nechcel popisovať, chcel, aby prehovorili samy za seba.  Dnes vinárstvo NATURAL VÍNO Domin & Kušický vedie jeho dcéra Diana s manželom Tiborom, no už teraz vo vinohradníckej tradícii pokračuje aj ich syn David, ktorý svojimi vínami posúva rodinné vinárstvo o latku ešte vyššie.

Pre ich vinohrady je charakteristický jednoduchý záves, kde oproti klasike nepotrebujú toľko drôtenky a šírka sponov je 3 m x 0,8 m, niekde 1 m. Takto vinohrady prirodzene dýchajú a sú prevzdušnené, ale vyžadujú kvalitný rez a precízne prevedené zelené práce. Burina sa likviduje mechanicky – mulčovaním, plečkovaním, vykášaním a ručným kopaním. Z postrekov majú povolené kontaktné sírnaté a meďnaté prípravky, ale v obmedzenom množstve. Za niekoľko rokov práce v ekologických vinohradoch vidieť odolnosť viniča, a to ich vedie k ešte striedmejšej ochrane.

Aj dnes robia všetko pre to, aby zem bola a ostala čistá aj do budúcnosti. Vinohrady biovinárstva zakladali na pozemkoch, ktoré sú bez ťažkých kovov a pesticídov, čo je základné pravidlo ekologického poľnohospodárstva. Certifikát BIO majú aj preto, lebo ich vinice a  práca sú pod neustálou kontrolou štátnej správy (ÚKSÚP) a nezávislej kontrolnej organizácie (Naturalis SK). Na každej ich etikete nájdete skratku D.S.C. v preklade z latinčiny znamená “Víno s chráneným označením pôvodu najvyššej kvality zo slovenských apelácii”, To je najviac, čo môžeme konzumentom vína ponúknuť, teda identifikácia a presné miesto zrodu hrozna v našich vinohradoch.

Geologický vývoj územia okresu Veľký Krtíš prebiehal ako súčasť geologického vývoja Karpatskej sústavy. Do severnej časti územia, kde sa nachádzajú vinohrady, zasahuje Krupinská planina. Vystupujú tu hrubo až stredne zrnné epiklastické pieskovce, chaotické brekcie a bazálne tufické piesky. Celé územie leží na rozhraní Ipeľskej kotliny a Krupinskej planiny, ktorá je sopečným pohorím. Toto územie sa klimaticky prirovnáva k Burgundsku; čo je overené aj v praxi  a na túto skutočnosť sa prihliadalo aj pri výsadbách jednotlivých odrôd. Preto v biovinárste Domin & Kušický môžete ochutnať vína ako burgundské bielešedé aj modré. Burgundské modré, alebo Pinot Noir, nájdete v ich sortimente aj ako naturálny Pet-nat (z fr. Petillant-naturel, v preklade prírodné perlivé).

Z príbuzných odrôd pestujú vo svojich viniciach Chardonnay, osobitnú kapitolu tvorí Tramín červený, ktorý je neopakovateľný so svojimi arómami, ktoré získava aj z pôdneho podložia. Z bielych odrôd je to ešte Sauvignon a Rizling vlašský. Červené vína zastupuje už spomínaný Pinot noir, Cabernet Sauvignon, ale aj Merlot a Hron, ktorý je súčasťou cuvée Dominus.

 

Meno a priezvisko/Názov: VÍNO NATURAL Domin & Kušický s.r.o.
Adresa/Sídlo: Poľná 5, 990 01 Veľký Krtíš
Telefonický kontakt: +421 907 145 646
E-mail: info@dominkusicky.sk
Web: Navštíviť web
Sociálne siete:

Adresa: Poľná 5, Veľký Krtíš, Slovensko

Recenzie

Nikto zatiaľ nepridal hodnotenie.

Pridajte prvú recenziu pre “Vinárstvo Natural Domin & Kušický”

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *