Fotka kroj
Čepiec
parta
Svadobná korunka
Voskovaný venček
Vyšívané opliecko,ľajblík
Vyšívaný čepiec
Fotka kroj
Čepiec
parta
Svadobná korunka
Voskovaný venček
Vyšívané opliecko,ľajblík
Vyšívaný čepiec
Full Screen

Party zo stužiek boli rozšírené v minulosti na celom území Novohradu. S malými obmenami sa vyskytovali v obciach Turie Pole, Horný Tisovník a tiež už v zaniknutej obci Lešť. Parta bola doplnkom odevu slobodných dievčat a nevesta si ňou pokrývala hlavu pred začepčením.

Čepce prechádzali dlhodobým vývojom a v dedinskom prostredí sa udržali až do druhej polovice 20. storočia. Nosenie čepca  malo jednoznačný význam, že žena je vydatá. Vážnosť, ktorá sa pripisovala čepcu poukazuje na fakt, že čepčenie mladuchy bolo dôležitou súčasťou tradičného svadobného obradu.

Voskované venčeky/korunky sa vyskytujú v rôznych oblastiach Slovenska ako obradová súčiastka ľudového odevu. Výskyt v obci Ábelová dokumentujú tento jav najmä fotografie a zbierkové predmety .

Čepiec z obce Ábelová

Vážnosť, ktorá sa pripisovala čepcu v ľudovom prostredí, poukazuje na fakt, že čepčenie mladuchy bolo dôležitou súčasťou tradičného svadobného obradu. Perlavý čepiec z obce Ábelová v minulosti vyrábali iba zručné ženy. Bol zhotovený najmä z perličiek z fúkaného skla. Na zhotovenie je potrebné veľké množstvo v počte cca 4500 ks. Čepce  sú do dnešného dňa predmetom dedenia. Počas sviatkov alebo v nedeľu do kostola k čepcu patrili súkence a venček. Mimo kostola napríklad do tanca, alebo na svadbu sa na čepiec zakladala pôločka.

Vyšívaný čepiec z obce Ábelová sa vyskytoval v obci zriedkavejšie, pričom sa kládok dôraz na výšivku krivou ihlou a dozdobenie perličkami z fúkaného skla. V obci sa nosili podľa veku typy čepcov a to: červený tzv. veselý, ktorý nosili ženy do veku 35 rokov a modrý tzv. smútny, ktorý nosili ženy po 35 veku.

 Voskované venčeky/korunky

V Ábelovej nevesta mala počas svadobného obradu venček alebo korunku.  Tieto sa kupovali na jarmokoch. Boli zhotovené z voskovaných kvietkov a slzičiek, ozdobené bývali perličkami z fúkaného skla, bullionom a stuhami. Vzadu na tyle sa upevňoval stuhami zviazanými do mašle a spustenými až po pás.

 Parta z Veľkého Lomu

V minulosti nosili party dievčatá do kostola zväčša po dovŕšení 14 rokov, po konfirmácii. Nosenie party bolo znakom dospelosti. Parta z Veľkého Lomu pozostáva z množstva farebných stúh, flitrov a sklenených perličiek. Svadobná parta sa od dievčenskej líšila najmä venčekom. Parta mladých dievčat mala iba čelenku zdobenú perličkami a nášivkami.  Parta predstavovala nevinnosť, čistotu a panenstvo.

Informácie o výrobcovi

V roku 2009 som ukončila vysokoškolské štúdium v obore Muzeológia čo ma priviedlo k výskumnej činnosti tradičného ľudového odevu v Novohrade a po niekoľkoročnom terénnom výskume som vydala knihu Akoby ho anjeli šili, na ktorej som spolupracovala s etnologičkou Novohradského múzea v Lučenci. Výrobe ľudového odevu sa venujem už niekoľko rokov. Nakoľko ovládam výšivku krivou ihlou  naučila som sa  zhotoviť ľudový odev z obce Ábelová, v ktorej mám svoje korene. Jedná sa najmä o zhotovenie ženského odevu a vyhotovenie perličkového čepca, čím zachovávam tradičnú výrobu.   V posledných rokoch som sa výskumom zamerala aj na Novohradské obce a to v oblasti dokumentovania tradičných part, čepcov a venčekov, ktoré v súčasnej dobe sa opäť dostávajú do povedomia najmä vo folklórnych súboroch a zároveň stúpa záujem aj prezentovanie týchto klenotov. Mojím cieľom je čo najviac tradičným a autentickým spôsobom vyhotoviť tieto party alebo čepce, preto sa venujem rôznym pôvodným výrobným technikám. Pôsobím ako členka Živeny a svojou činnosťou napríklad formou prednášok alebo výstav prezentovať Novohrad. Venujem sa aj výrobe krojových súčastí aj z iných regiónov napr. z Podpoľania, Horehronia a iné.

Predajné miesto:
priamo u výrobcu po telefonickej dohode, na remeselných trhoch a jarmokoch pri rôznych kultúrnych podujatiach.

Moje výrobky sú niektoré umiestnené na mojom FB profile.

Meno a priezvisko/Názov: Jana Čerepová - Tradičné novohradské party, čepce, venčeky
Telefonický kontakt: +421 902 769 352
E-mail: janka.cerepova@gmail.com

Adresa: Ábelová, Slovensko

Recenzie

Nikto zatiaľ nepridal hodnotenie.

Pridajte prvú recenziu pre “Jana Čerepová – Tradičné novohradské party, čepce, venčeky”

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *