Dubkacik (10)
Dubkacik (3)
Dubkacik (5)
Dubkacik (9)
Dubkacik (11)
Dubkacik (10)
Dubkacik (3)
Dubkacik (5)
Dubkacik (9)
Dubkacik (11)
Full Screen
Kategórie:
Ľudový odev
 

Ľudový odev charakteristický pre región Novohrad vyniká svojou pestrosťou a bohatosťou vzorov, ale aj strihom a použitým materiálom. Každá obec sa odevne rozlišovala množstvom lokálnych variantov čo taktiež prispievalo k bohatosti odevu. Ľudový kroj sa odlišoval od príležitosti nosenia i od veku a stavu nositeľa. V súčasnosti je Novohradský ľudový kroj istým symbolom a prezentačným prvkom Slovenska.

Pri návšteve regiónu Novohrad môžete aj dnes vidieť ľudí oblečených v krojoch pri rôznych príležitostiach, ako sú kalendárne obyčaje, sviatočné omše, či folklórne podujatia.

Každoročne sa koná v regióne viacero folklórnych festivalov z ktorých najznámejší je NOVOHRADSKÝ FOLKLÓRNY FESTIVAL  v Lučenci s medzinárodnou účasťou.

 

 

FOLKLÓRNY A DIVADELNÝ SÚBOR DUBKÁČIK

Folklórny a divadelný súbor Dubkáčik z Buzitky (okres Lučenec) v roku 2012 obnovil svoju dlhoročnú kultúrnu činnosť ako občianske združenie. Historické korene však siahajú až do roku 1926 keď v obci Buzitka pôsobil Spolek divadelních ochotníků. Dubkáčik nadväzuje taktiež na tradíciu folklórneho krúžku, ktorý v obci pôsobil v roku 1967. Pomenovanie „ Dubkáčik“ je odvodené od 500-ročného duba, ktorý rástol v chotári dediny. Súbor tvorí dospelý a detský kolektív pod umeleckým a organizačným vedením manželov Balážovcov.

Súbor aktívne realizuje vlastné terénne výskumy v obciach okresu Lučenec a zúčastňuje sa na folklórnych súťažiach v choreografiách a v speve, čoho výsledkom sú ocenenia z regionálnych a krajských súťaží. Realizuje vzdelávacie a prezentačné aktivity, ukážky tradičného remesla či ponúka tradičné svadobné čepčenie. V roku 2018 vydal debutový hudobný  nosič s názvom Ďeďinské pesňičky Novohradu. Súbor doprevádza ľudová hudba Podjavorská muzika zo Zvolenskej Slatiny s predníkom Michalom Brodnianskym. Tanečný a spevácky repertoár súboru pozostáva z regiónu Novohrad.

V súčasnosti je hlavným cieľom zachovávať a rozvíjať ľudové i kultúrne tradície, divadlo, zvyky a obyčaje z Novohradu i z celého Slovenska, pestovať tak tradičný aj štylizovaný folklór a tento prezentovať doma i v zahraničí.

Recenzie

Nikto zatiaľ nepridal hodnotenie.

Pridajte prvú recenziu pre “Novohradský folklór”

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *