Divin-hrad
DCIM100MEDIADJI_0250.JPG
Somoska-tajomna FINAL (2)
DCIM100MEDIADJI_0090.JPG
Halicsky zamok
HR_Fiľakovo
Divin-hrad
DCIM100MEDIADJI_0250.JPG
Somoska-tajomna FINAL (2)
DCIM100MEDIADJI_0090.JPG
Halicsky zamok
HR_Fiľakovo
Full Screen

HRAD ŠOMOŠKA

Hrad Šomoška je zrúcanina hradu, ktorá sa nachádza takmer na slovensko – maďarskej štátnej hranici. Hrad nesie meno maďarskej obce Somoskő, nad ktorou sa vypína.

Vybudovali ho z netradičných šesťbokých čadičových stĺpov a z tohto pohľadu je unikátom medzi slovenskými hradmi.

Návštevníci hradu Šomoška určite neprehliadnu unikátny prírodný útvar Kamenný vodopád.  Nachádza sa na severovýchodnej strane hradného kopca a je tvorený z vejára šesťbokých kamenných čadičových stĺpcov. V blízkosti vodopádu môžeme navštíviť aj tzv. kamenné more – veľkú plochu uprostred lesa tvorenú len kameňmi.

V projekte SPOZNAJ NOVOHRAD s Lukášom Pelčom môžete spoznať aj krásy tohto unikátneho hradu.

HRAD FIĽAKOVO 

Stredoveký hrad Fiľakovo očakáva návštevníkov od roku 1993. V päťposchodovej Bebekovej veži bolo v roku 2008 zriadené hradné múzeum, ktorého stála expozícia sa modernizovala v roku 2017.

Na Podhradskej ulici sprístupnila inštitúcia v roku 2018 dve podzemné chodby vytesané do skál pod fiľakovským hradným vrchom. Dve z podzemných chodieb boli identifikované ako protiletecké úkryty. Jedným z cieľov tohto projektu bolo širokej verejnosti sprístupniť tieto priestory ako výstavné miesto. V jednej z nich je umiestnená inštalácia dokumentujúca miestne udalosti II svetovej vojny a súčasťou je aj židovská expozícia.

HRAD DIVÍN 

Zrúcanina hradu Divín sa nachádza priamo v obci Divín. Auto môžete odstaviť na parkovisku pri renesančnom kaštieli, prípadne niekde popri ceste v okolí kostola.

Pešo sa dostanete  k opevnenému kostolu s dvoma vežami, odkiaľ je to len niekoľko minút pešieho výstupu na hrad. Ideálne je odtiaľto sledovať červené turistické značky, ktoré nás povedú do bočnej uličky. Okrajom lesíka a záhrad vystúpite na malú lúku, kde sa nachádza aj cintorín priamo pod hradom. Celý výstup netrvá viac ako 1/4 hodiny.

HRAD MODRÝ KAMEŇ 

Modrý Kameň,  sa pýši hradom rovnakého mena stojacim na návrší nad obcou. Tento hrad sa stal svedkom mnohých ničivých vojen. Podmaniť si ho však nebolo jednoduché, ako ukazuje povesť z čias tureckého obliehania, podľa povesti bezverci napriek množstvu diel nevedeli prelomiť hradby. Až tridsať strieborných toliarov ponúknutých istému ľstivému Modrokamenčanovi ich problémy  vyriešilo. Postaviac svoje delá podľa rady zradcu na neďaleký vŕšok, rozborili opevnenie a nad Modrým Kameňom zaviala vlajka s polmesiacom.

Zo stredovekého hradu Modrý Kameň dnes stojí iba romantická ruina. V 18. storočí pristavaný barokový kaštieľ v predhradí sa však zachoval a od roku 1994 hostí unikátne Múzeum bábkarských kultúr a hračiek s príťažlivými expozíciami, v ktorých okrem tuzemskej výroby nájdeme i bábky z Indie či Tuniska. V priestoroch múzea sa okrem toho nachádza i historická expozícia zubnej techniky Slovenskej komory zubných lekárov, jediná svojho druhu v strednej Európe.

 

 

ZÁMOCKÝ HOTEL GALICIA NUEVA HALIČ 

Zámocký hotel**** Galicia Nueva  nájdete na juhu stredného Slovenska, v dedinke Halič, osem kilometrov vzdialenej od mesta Lučenec.

Začiatky histórie zámku v Haliči siahajú až do 12. storočia, prvá písomná zmienka o ňom  pochádza z roku 1386. V polovici 16. storočia panovník Ferdinand I. povolil šľachticovi Štefanovi Lossonczymu dedenie po praslici. Sobášom jeho dcéry Anny a Žigmunda Forgácha sa tak zámok stal na dlhé obdobie, až do roku 1948, majetkom jedného z najstarších šľachtických rodov v Uhorsku, rodu Forgachovcov.

Národná kultúrna pamiatka renesančno-barokový zámocký hotel**** Galicia Nueva otvoril svoje brány v roku 2016 po desiatich rokoch rekonštrukčných prác.

 

Divín

Divín, Slovensko

Hrad Fiľakovo

Fiľakovo, Slovensko

Hrad Modrý Kameň

Modrý Kameň, Slovensko

Hrad Šomoška

Šiatorská Bukovinka, Slovensko

Zámocký Hotel Galicia Nueva Halič

Halič, Slovensko