JTM
DCIM100MEDIADJI_0250.JPG
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
LC-okruhy-POPISKY 010-final-01
Varianty LC Cyklookruhov 08-
LC_okruhy
Untitled-3
Untitled-6
Untitled-8
Untitled-6
Untitled-9
Untitled-10
Untitled-12
Untitled-13
Untitled-11
Untitled-12
Untitled-14
Untitled-15
JTM
DCIM100MEDIADJI_0250.JPG
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
LC-okruhy-POPISKY 010-final-01
Varianty LC Cyklookruhov 08-
LC_okruhy
Untitled-3
Untitled-6
Untitled-8
Untitled-6
Untitled-9
Untitled-10
Untitled-12
Untitled-13
Untitled-11
Untitled-12
Untitled-14
Untitled-15
Full Screen
JUŽNÁ TURISTICKÁ MAGISTRÁLA 

 

Ak Vás láka  kraj našich najmladších sopiek a chcete vidieť jeho formovanie za posledných dvadsať miliónov rokov, navštívte južnú časť Novohradu. Mnohí túto krajinu volajú aj „Pompeje praveku“ , kde sopky Cerovej vrchoviny vytvorili pozoruhodné geologické útvary.

Objaviť Novohrad môžete aj cez 3,5 m široký a 24 km dlhý náučný chodník – Južná turistická magistrála, ktorý vedie hrebeňom západnej časti Cerovej vrchoviny, prevažne po štátnej hranici medzi Slovenskom a Maďarskom. Končí nad železničnou stanicou v Šiatorskej Bukovinke, tam nadväzuje na červenú turistickú značku, ktorá Vás cez hrádzu Bukovinskej priehrady dovedie na náučné chodníky pri NPR Šomoška.

Nad odbočkou k Lipovianskym pieskovcom sa vypína vyše 20 m vysoká vyhliadková veža. Lipovany sú najlepším východiskovým bodom pre magistrálu, ak ju nechcete absolvovať naraz celú. Upravená prírodná cesta s miernymi prevýšeniami, podobne ako trasa celej magistrály, je vhodná i pre cykloturistov a zvládnu ju aj menej trénovaní turisti.

Začať trasu môžete aj pri hraničnom priechode za Kalondou alebo pri železničnej stanici v Šiatorskej Bukovinke. V obci Kalonda sa nachádza vo viac ako 100 ročnom dome Palócka izba s dobovou kuchyňou, ktorá prezentuje obraz niekdajšieho dedinského života. Ďalšia časť výstavy poskytuje prehľad histórie dediny až po súčasnosť.  Informačné panely Vám prezradia, čo si najviac všímať a smerové značky Vás budú navigovať, kam sa oplatí odbočiť. Odbočky z trasy vedú napríklad k Mučínskej jaskyni, Čakanovskému geologickému profilu, Lipovianskym pieskovcom, či na vrch Karanč. V týchto miestach nie je žiadnou výnimkou nájsť vzácny suvenír vo forme odtlačkov 20 mil. rokov starej vegetácie a živočíchov, či skamenený zub pravekých žralokov.

Magistrála dáva každému možnosť pozorovať život pôvodných prírodných celkov v CHKO Cerová vrchovina a Karanč–Medveš. Umožní zoznámiť sa s tunajšou flórou i faunou. Zoznámiť sa so svojráznym spôsobom života pôvodných obyvateľov tohto kraja – Palócov – a ich históriou môžete napríklad v múzeách v neďalekom okolí trasy: v Palóckej izbe v Kalonde s dobovou kuchyňou, ktorá prezentuje obraz niekdajšieho dedinského života, vo Fiľakovskom hradnom múzeu, v Novohradskom múzeu v Lučenci alebo v Šalgotarjáne.

Pozývame Vás objavovať krásy Novohradu 

Vďaka projektu počas leta –  Cyklobusu  ste mohli objavovať obec Halič, kde na Vás čaká zrekonštruovaný železničný domček s miniexpozíciou vo vnútri a prírodná galéria Tivadara Kostzku Csontváryho. Málokto vie, že tento maliar prevádzkoval lekáreň v tejto obci a v rámci potuliek v obci Halič môžete navštíviť aj jeho pôsobisko – domček, kde pôsobil a obdivovať reprodukcie jeho ďalších diel. V obci Polichno, ktoré je ďalšou zastávkou na trase cyklobusu môžete navštíviť múzeum B.S.Timravy – slovenskej spisovateľky, nahliadnuť do jej tvorby a života a túlať sa prírodou novohradských vrchov po Timravinom náučnom chodníku. V cieľovej stanici, obci Ábelová sa môžete vydať po viacerých trasách a objaviť krásy Novohradu.

Z obce Ábelová je k dispozícii hneď niekoľko cyklotrás :

  1. cez obce Polichno, Tuhár, Budinú až na priľahlé Budinské lazy
  2. cez Polichno, Tuhár, Divín až do Ružinej, odkiaľ sa dá dostať cyklistickým okruhom cez obce Podrečany, Tomášovce a Vidinú až do Lučenca
  3. cez Lentvoru, Ľuboreč a Jelšovec až do Lučenca, prípadne sa dostanete cez obec Dúbrava až do Dolnej Strehovej
  4. cez Polichno, Starú Halič, Halič, až do Lučenca
  • obec Divín – prehliadka hradu Divín, vodná nádrž Ružiná, ktorá je momentálne vypustená, komentovaná prehliadka renesančného Zichyho kaštieľa v Divíne
  • obec Budiná–  pešia turistika: Budinskáskala – Jánošíkova skrýša

–     obec Polichno – Timravin náučný chodník, po stopách slovenskej spisovateľky Boženy Slančíkovej Timravy

Objavovať krásy centra Novohradu môžete aj na viacerých cyklookruhoch mesta Lučenec.

 

Inšpiráciu môžete nájsť aj vo videu SPOZNAJ NOVOHRAD s Lukášom Pelčom :

 

Lipovany

Lipovany, Slovensko

ztrzrez

Pozrieť

Recenzie

Nikto zatiaľ nepridal hodnotenie.

Pridajte prvú recenziu pre “CYKLOTURISTIKA”

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *