VODNÁ NÁDRŽ RUŽINÁ

Vodná nádrž Ružiná sa nachádza  medzi obcami Ružiná a Divín je jednou z najteplejších priehrad na celom Slovensku.

Na jej brehoch sú vybudované rekreačné strediská s požičovňami vodných plavidiel a športových potrieb, športovými ihriskami, možnosťou ubytovania, kempingu i stravovania vrátane rýchleho občerstvenia. Okrem priaznivcov kúpania a vodných športov si v lokalite prídu na svoje i rybári a milovníci prírody.

VODNÁ NÁDRŽ ĽUBOREČ 

Neďaleko mesta Lučenec leží vodná nádrž Ľuboreč. Táto, na Slovensku málo známa lokalita, je obľúbeným miestom oddychu najmä pre rybárov, no na vlastné riziko sa v nej môžete aj okúpať.

SPLAV IPĽA

Divoká rieka Ipeľ je ešte stále relatívne neznáma, i keď na zhruba 140 km úseku tvorí hranicu medzi Maďarskom a Slovenskom. Samozrejme, že to tak nebolo vždy: ešte aj začiatkom 20. storočia Ipeľ spájal a nerozdelil ľudí, ktorí tu žili.

Prírodné zákruty Ipľa s útulnými lužnými lesmi a lúkami poskytujú pre kanoistov a kajakárov vynikajúcu možnosť vodnej turistiky. Nachádza sa tu niekoľko náučných chodníkov a viacero značených turistických chodníkov, najmä v pohorí Börzsönyi, menej v Poiplí, ako aj  dostatok trás vhodných na cykloturistiku.

Zážitok Splav Ipľa v obci Bušince si môžete rezervovať na stránke https://www.splavujipel.sk/ alebo  https://www.zahoramizadolami.sk/podujatia-zazitky/splav-ipla/edate/2020-09-05/

 

 

Pozorovanie živočíchov, najmä vtáctva (birdwatching) umožňujú viaceré veže a vyhliadky. Bohatstvo živočíšnej ríše poskytne vynikajúce možnosti na poľovníctvo a rybolov.

Priaznivci geocachingu nebudú sklamaní ani v oblastiach Poiplia a okolitých obcí, miest a pamiatok a aj vďaka tomuto koníčku môžu spoznať množstvo ďalších neprebádaných miest a zákutí.

 

BIO KÚPALISKO KRTKO – VEĽKÝ KRTÍŠ 

Bio kúpalisko Krtko je jedinečné biokúpalisko  na ktorom sú vybudované biotopy, ktoré budia dojem prírodných jazier.  Na čistenie vody v bazénoch sa nepoužíva chlór ani ďalšia chémia, ale unikátny rastlinný biosystém.

Dôkazom toho, že voda je naozaj čistá, je prítomnosť žiab, ktoré toto miesto obývali ešte za čias, keď tam namiesto bazénov stál močiar. Žaby z kúpaliska neodnášajú a ani ich nelikvidujú, pretože jednak ľuďom neprekážajú a taktiež sa ľudí boja a zvyčajne sa samé presúvajú z plaveckého bazéna do bazéna filtračného.

Súčasťou kúpaliska sú trávnaté plochy, detské ihrisko a stánky s občerstvením. Kúpalisko Krtko patrí medzi štyri biokúpaliská na Slovensku.

 

Vodná nádrž Ružiná

Ružiná, Slovensko

Bušince, Slovensko

Veľký Krtíš, Slovensko

Recenzie

Nikto zatiaľ nepridal hodnotenie.

Pridajte prvú recenziu pre “Vodné športy”

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.