Ostrozky
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Ostrozky
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Full Screen

Geopark Novohrad – Nógrád 

Ak sa nachádate v Novohrade určite navštívte unikátny cezhraničný Novohrad-Nógrád geopark UNESCO, ktorý je prvým medzinárodným geoparkom európskej i globálnej siete geoparkov UNESCO. Predstavuje územie bohaté na jedinečné geologické a prírodné hodnoty, kultúrno-historické dedičstvo, ľudové tradície, modernú kultúru, ale aj gastronómiu.

Medzi najvýznamnejšie slovenské lokality geoparku patria Fiľakovský hrad, Národná prírodná rezervácia Šomoška s hradom Šomoška, kamenným vodopádom a kamenným morom, Národná prírodná rezervácia Pohanský hrad, Národná prírodná rezervácia Ragač, Prírodná rezervácia Steblová skala, Prírodná pamiatka Soví hrad, viaceré bývalé lávové prúdy a pokrovy, zvyšky veľkých kráterov a mnohé ďalšie geologické, prírodné a kultúrno – historické lokality.

Palócky Grand Kaňon 

Hľadáte nenáročnú turistiku po nedeľnom obede? Možno práve pre Vás je stvorený Palócky Grand Kaňon.

Oficiálny názov po preklade z maďarčiny je roklina potoka Páris. Žiaľ, potok je väčšiu časť roka vyschnutý, ale ak zavítate do Grand Kaňonu počas obdobia dažďov môže sa objaviť aj tečúci potok.

Najjednoduchší prístup je cez Rároš, kde po prechode mostom do Maďarska odbočíte na kruhovom objazde na smer Szécsény. Roklina sa začína po vystúpení a auta kde Vás privíta novovybudovaný masívny prístrešok s informačnými tabuľami, ktoré sú okrem maďarčiny a angličtiny aj v slovenskom jazyku.

Nájdete tu masívnu stenu vysokú takmer 20m s nánosmi pieskovcov a štrkovca.

Vďaka prehľadným informačným tabuliam určite nezablúdite a ak sa chystáte na turistiku aj s deťmi táto lokalita Vás určite nesklame.

Kotmanovské vodopády 

 

Presnejší názov pre Kotmanovské vodopády sú kaskády Vrbinského potoka pod Pohanským hradom.

Výlet, ktorého cieľom by boli len kaskády, je možné od konca dediny Kotmanová zvládnuť za 3 až 5 hodín. Absolvovať túru je najlepšie v jarnom období. Pokračuje sa dolinou po červenom turistickom chodníku až po ohyb Vrbinského potoka. Odtiaľ už turistu k cieľu – úseku, kde potok prekonáva najväčšie skoky vedie samotný potok, ktorý poskytuje možnosť na osvieženie tela i ducha v podobe preliezania zvalených kmeňov, preskokov a lezenia po zrázoch popri kaskádach.

Pre menej zdatných je vhodné vybrať si z lesných chodníkov vedúcich paralelne s potokom. Jeden z nich vedie úpätím vrchu Pohanský hrad, na ktorý vedú stopy po úplne prvom osídlení územia katastra obce. Ide o hradisko s niekoľkonásobným valom (1100 – 700 rokov p. n. l.), ktoré bolo útočiskom ľudí kyjatickej kultúry v dobe bronzovej. Nálezisko zatiaľ nie je archeológmi dôkladne preskúmané. Tritisícročná keramika či bronzy sa dajú nájsť hoci aj v kmeňoch vyvrátených bukov. Od vodopádov možno pokračovať ďalej korytom potoka až na hole kotmanovských lazov. Tie sú súčasťou planiny Veporských vrchov, a poskytujú nádherné panoramatické výhľady. Odtiaľ sa možno vrátiť smerom na juhozápad lesnou cestou, ktorá je modrou cyklotrasou, späť do Kotmanovej, alebo sa z lazov vybrať na takmer nepreberné množstvo trás na všetky strany. Kotmanová, v ktorej sa prechádzka k vodopádom začína aj končí, je dlhá dedina v údolí Vrbinského potoka medzi Veporskými a Stolickými vrchmi.

V obci sa nachádza kultúrna pamiatka – klasicistická kúria rodiny Zichyovcov z konca 18. storočia.

MUČÍNSKA JASKYŇA 

Prírodná pamiatka Mučínska jaskyňa je asi 2 km od obce Mučín vzdialená jaskyňa, unikátna svojím vznikom. Podzemný priestor s dĺžkou 12 m kopíruje 19 miliónov rokov starý zuhoľnatený strom. Podzemná chodba sa rozširovala aj opadávaním horniny zo stropu. Pôvodný, pravdepodobne ihličnatý strom vyvalil horúci sopečný oblak, šíriaci sa v podobe lavíny z neďalekého vulkánu.

V jaskyni sú aj dnes badateľné zuhoľnatené zvyšky konárov a odtlačky listov bršlenov, motýľokvetých a myrtovitých rastlín. Prírodná pamiatka je verejnosti voľne prístupná na vlastnú zodpovednosť.

TIMRAVIN NÁUČNÝ CHODNÍK 

V novohradských vrchoch, sa 2.októbra v roku 1867 narodila naša národná umelkyňa Božena Slančíková. Strávila tu 42 rokov svojho života. Svoje umelecké meno Timrava si zvolila od názvu neďalekej studničky. Od jej rodného domu Vás k nej povedie literárne orientovaný Timravin náučný chodník.
Na okruhu dlhom 10 km sa zoznámite s prostredím, v ktorom Timrava vyrástla, žila aj písala. Pôjdete miestami, kadiaľ aj jej kroky najčastejšie viedli. Trojstranné infopanely Vám priblížia Timravin životný príbeh, jej „cestu ku sláve“, prečo je považovaná za „zázrak z novohradských vrchov“ aj veľa iného o nej a tomto kraji. Spoznáte aj miesta, kde tvorila svoje najznámejšie diela.

Okrem historických súvislostí, či vybraných receptov z „Timravinej kuchyne“ sa na paneloch zoznámite aj s miestnou flórou a faunou. Na fare – v rodnom dome a Múzeu B. S. Timravy, kde náučný chodník začína aj končí, sa nachádza stála výstava venovaná Timrave.

Ak hľadáte pokojné útočisko v kombinácii s krásnou prírodou novohradských lazov tak prechádzka po Timravinom náučnom chodníku je pre Vás to “ pravé orechové“.

Palócky Grand Kaňon

Muľa, Slovensko

Muľa

Muľa, Slovensko

Recenzie

Nikto zatiaľ nepridal hodnotenie.

Pridajte prvú recenziu pre “PEŠIA TURISTIKA”

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *