(1 recenzia zákazníka)

Sírne oko je magický prírodný úkaz nachádzajúci sa v Poltárskej pahorkatine. Nájdete ho na okraji lesíka medzi osadou Prievrana a obcou Nové Hony. Jedná sa o prameň (možno dôsledok umelého vrtu), z ktorého neustále vyviera kalná tekutina nahnedlej farby, nikam neodteká a opäť sa norí do hlbín. Fascinujúci je najmä neutíchajúci klokot vyvierajúcej vody a hlavne aj jej sírny zápach.

 

Prítomnosť sírovodíka svedčí o tom, že podzemné vody pretekajú cez horniny obsahujúce minerály so sírou (pyrit, sadrovec). V dôsledku rozpúšťania týchto minerálov vzniká sírovodík. Druhý možný jav sírneho oka je spojený s vulkanickou činnosťou, ktorá na Slovensku doznela len nedávno. Po tektonických zlomoch sa potom plyn dostáva na povrch.

Napriek tomu, že ide o veľkú zaujímavosť, o Sírovom oku nevie ani mnoho ľudí z blízkeho okolia. V okolí sa vyskytujú ďalšie sírne minerálne pramene, tu nazývané šťavica.

K sírnemu oku sa viete dostať z osady Prievrana aj z obce Nové Hony. Stačí si dať do vyhľadávania google maps Prievranu, alebo Nové Hony a v satelitnej verzii je v ich blízkosti naozaj presne označený bod, kde sa nachádza v tomto prípade „Sulfur eye“.

 

Zdroj: Radovan Vojenčák, MY Novohradské noviny

1 recenzia k Tajomné sírne oko

  1. Ivan Brna

    Boli sme tam nedávno. Odporúčam si pozrieť tento zaujímavý ukaz.

Pridať recenziu

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *