stánok medovník
hokejový zväz medovníky
medovníček zima
medovník ssrdce
Pani Mitterová a lašák
stánok medovník
hokejový zväz medovníky
medovníček zima
medovník ssrdce
Pani Mitterová a lašák
Full Screen

Medovníky sa nám spájajú najmä s obdobím Vianoc, ale už od nepamäti sa tieto chutné „koláčiky“ vyskytovali na rôznych jarmokoch alebo  sezónnych oslavách – festivaloch. Veď viete si dnes predstaviť jarmok bez toho, aby tam bol krásny stánok plný maľovaných medovníkových srdiečok s vyznaniami lásky? Presne v takomto stánku by ste našli aj optimizmom a láskavosťou neustále sršiacu pani Mitterovú.

O jej láskavosti nás presvedčila aj svojimi príhodami:

Kamkoľvek sa vyberiem, pre istotu si so sebou nabalím aj pár svojich medovníkov a niekomu ich  „len tak“ podarujem, lebo ono sa to dobré vždy človeku vráti. Keby som popredala všetky medovníky, ktoré som len tak rozdala už by som mala splatený aj úver 😊

Prinášame Vám rozhovor s držiteľkou ochrannej známky Regionálny produkt Novohrad a niekoľkých ocenení o Najkrajší medovník.

Ako ste sa dostala k tejto „medovníkovej“ ceste?

Úplne čistou náhodou. Prvým impulzom bol kurz organizovaný mojím kamarátom v Združení  včelárov v Želovciach, na ktorý ma pozval. Vždy som si hovorila, že raz budem mať vnúčatá a aby som si s nimi vedela vyzdobiť krajšie medovníčky, tak som teda šla. Na kurze nás bolo okolo 30 účastníkov z celého Slovenska, no jedine ja robím medovníky až dodnes. Na kurz prišiel pozrieť aj predseda Slovenského včelárskeho zväzu, ktorý nás pozval do Trstenej na festival. Ani by sa mi nebolo snívalo, že sa raz budem živiť zdobením medovníkov, no povzbudilo ma to zúčastniť sa, a tak mesiac po kurze som na festivale urobila moje prvé medovníkové dielo. Síce nevyhralo, ale ľudia sa pri ňom zastavili a páčilo sa im a to. Práve to mi dodalo odvahu venovať sa tomuto remeslu a naďalej sa v ňom zlepšovať. Časom som začala moje medovníky piecť pre známych a pre rodinu, až som sa odhodlala ísť predávať medovníky aj na dedinské vianočné trhy. Stále čoraz viac mi robili medovníky radosť a robia mi ju samozrejme až dodnes. Keď idete medzi ľudí, tak či si nejaký ten medovník kúpia alebo sa len pristavia a pochvália moju tvorbu, tak to stojí za to.

Ak sa smiem opýtať, čomu ste sa venovali pred zdobením medovníkov?

Vyučila som sa za krajčírku a aj celý život som robila krajčírku. Od roku 1991 som vystupovala ako živnostníčka  – šila som na zákazku a mala som požičovňu svadobných šiat. Avšak môj zhoršujúci sa zdravotný stav mi nedovolil v práci pokračovať. Ozvali sa problémy s krčnou chrbticou a rukami, koľko razy som nedokázala ráno vstať ani z postele a o prišití gombíka už ani nehovorím. Čoraz viac som chodila na rehabilitácie a na prácu nebolo času ani síl. Potom som chvíľu robila všetko možné až po pomocnú kuchárku, avšak aj tam mi robili ruky a chrbtica problémy. Nakoniec som sa dostala k medovníkom, ktoré sú mi asi súdené. Je to naozaj jediná práca, ktorú dokážem robiť a nič ma pri tom nebolí.

Pamätáte si ešte na Váš prvý medovník?

Samozrejme, ako by to bolo včera, keď som ho robila. Bola to taká medovníková 3D tabuľa, na ktorej bol stôl s ovocím (hrozno, hruška, jablko, nádoba na med a kytica kvetov), malo to byť s tematikou včiel. Bolo vidieť, že som ešte nemala až také vycibrené ťahy, lebo už len na tej poleve vidíte, že to robí medovníkarka už viac rokov. Tak či tak som bola na svoju robotu veľmi hrdá, lebo to bolo po mesiaci od kurzu, kde som sa prvýkrát stretla s takýmito medovníkmi. Škoda, že to nemám odfotené. 😊 Moja maminka, keď chodila ku mne tak mi vždy hovorila, že čo sa pokazí to sa musí zjesť. A veru na začiatku sa toho veľa pokazilo, tak sa toho veľa muselo aj zjesť.

Odkiaľ  čerpáte inšpiráciu pre Vaše výrobky?

To jednoducho príde…Motívy si vymýšľam sama, chytím medovník do ruky a skúmam ho čo by sa naň hodilo. Na každý medovník pridávam môj poznávací znak, lebo každá medovníkarka má svoj „rukopis“. Mojou špecialitou je kresliť na srdcia a na každom mám kúsok krajky.

V rámci projektu OOCR TNP – Bohatstvo našich rúk, ktorý mal priblížiť remeslá Novohradu, Vás navštívil aj Lukáš Pelč. Malo jeho video, v ktorom odprezentoval aj Vaše remeslo vplyv na objednávky Vašich krásnych medovníčkov?

Áno a som Vám za to veľmi vďačná.

Opis fotky nie je k dispozícii.

Naozaj to bol pre mňa veľmi ťažký rok a toto mi nesmierne pomohlo. Po zverejnení videa mi zavolal samotný pán Šatan zo Slovenského hokejového zväzu a objednal si až 1 000 balíkov medovníčkov.

 

 

Moje medovníky si objednávali ľudia z celého Slovenska. Ozvala sa mi dokonca jedna pani z Košíc, ktorá mi poďakovala za to, že som spravila reklamu slovenským včelárom a slovenským vajciam. Naozaj mi to veľmi pomohlo, aj keď som sa poriadne namakala, lebo za taký krátky čas sa to naozaj poriadne rozbehlo a ešte keď to bolo pred Vianocami.

Je záujem o Vaše výrobky aj počas tejto „nemilej“ situácie spôsobenej pandémiou ?

Bohužiaľ nie, keď spravím za mesiac jedno srdce, tak to nie je záujem. Medovníky sa pečú na Vianoce, Veľkú noc, svadby, oslavy a teraz keď žiadne akcie nie sú, tým pádom nie sú ani žiadne objednávky. Dokonca aj na Valentína som mala objednávku len na jedno srdce. Na Veľkú Noc mám ešte nejakú tú šancu, že sa nazbierajú objednávky, ale potom čo…. Môj jediný príjem je vdovský dôchodok a príjem z predaných medovníkov je pre mňa veľká pomoc. Človeka táto doba doslova ubíja a ani nemá chuť niečo robiť. Ja sa ani nečudujem ľuďom, že nekupujú…každý si radšej rozmyslí či si kúpi rožok alebo medovník….

Čo pre Vás znamená byť držiteľkou Regionálnej značky Novohrad?

Pre mňa tá značka znamená veľa. Považujem to za ocenenie, že tie medovníky stoja za to. Som veľmi rada, že som túto značku dostala. Keď som dostala certifikát tak som to už nebrala, že je to len o značke a nálepke na medovníku. Jednoducho to beriem tak, že mám väčšiu zodpovednosť za to, že niekto si kúpi môj medovník. Môj medovník s Regionálnou značkou Novohrad nereprezentuje len mňa a moju práce, ale reprezentuje celý región.

Aké sú vaše plány a sny do budúcna ?

Aby sa dobre predávalo, nie len moje medovníky, ale výrobky všetkých čo niečo tvoria a vyrábajú. Aby sa nám darilo, aby sme mohli ísť medzi ľudí a predávať naše výrobky. Aby ľudia podporili nás domácich ako radšej tie zahraničné obchody.

Je niečo, čo by ste chceli odkázať ľuďom?

Nech ľudia čo vedia niečo tvoriť, nech ukážu čo v nich je – nech sa neboja. Slovensko potrebuje ľudí, čo zmenia túto republiku, týchto ľudí. Môj osobný názor je taký, že kto ručne a poctivo niečo robí, aj keď je to o niečo drahšie, ale určite je to zdravšie a hlavne zo srdca.

Na záver by som sa rada poďakovala každému jednému kto si u mňa kúpil medovník a kto ma podporil aj keď len slovkom uznania.

Ocenenia pani Mitterovej

2011 – 3. miesto v súťaži o Najkrajší krajský medovník ( 2 mesiace po kurze)

2012 –  1. miesto za Najkrajší slovenský medovník v Trstenej

2012 – 1. miesto za Najkrajší krajský medovník v Žarnovici

2013 – 1. meisto za Najkrajší slovenský medovník v Trstenej

2019 – 1. miesto za Najkrajší krajský medovník v Žarnovici

Recenzie

Nikto zatiaľ nepridal hodnotenie.

Pridajte prvú recenziu pre “Bohatstvo z našich rúk: Medovníčky od Ľubice Mitterovej”

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *