Evanjelický kostol augsburského vyznania – Lučenec
Začiatkom mája roku 1783 položili základný kameň kostola. Stavbu dokončili 1. decembra 1784, ale bez veže. Predstavanú, murovanú vežu dostavali v roku 1808. V roku 1859 bol kostol po vypálení (r.1849) obnovený a architektonicky upravený Miks Ferenczom a Alk Józsefom v historizujúcom slohu do súčasnej podoby. Sieňový priestor uzatvára polkruhová svätyňa s oltárom, v ktorom je umiestnený obraz Krista v Getsemanskej záhrade od Františka Gyurkovitsa.
Kostol je národnou kultúrnou pamiatkou. Pri kostole sa nachádza aj evanjelická fara, ktorá je postavená v secesnom štýle a nový zborový dom.
Rímskokatolícky kostol Navštívenia Panny Márie Lučenec
Kostol Navštívenia Panny Márie bol postavený bol v roku 1783 a do dnešnej podoby bol upravený v roku 1792. Je súčasťou historického jadra mesta Kubínyiho námestí v Lučenci. Táto baroková jednoloďová stavba so sakristiou a 38,5 m vežou je jednou z dominánt mesta Lučenec.
Hlavný oltár pochádza z druhej polovice 19. storočia. Obnova interiérovej výmaľby sa realizovala v roku 2016. Kostol je národnou kultúrnou pamiatkou.
Kalvínsky kostol Lučenec
Kalvínsky kostol je najpôsobivejšou architektonickou dominantou mesta Lučenec. Bol postavený v rokoch 1851-1853 podľa návrhu architekta Franza Wiesera v neogotickom slohu na pôdoryse niekdajšieho barokového chrámu.
Pri prestavbe sa v útrobách budovy našiel tzv. „lučenský zlatý poklad“(zbierka zlatých a strieborných prsteňov, gombíkov, rehoľných reťazí, náramkov, spôn či takmer dvojmetrová pásová čipka zo zlatých a strieborných nití, vraj najstaršia v celom Uhorsku).
Tento poklad je dnes uložený v Národnom múzeu v Budapešti a verné kópie niektorých predmetov v Novohradskej galérii v Lučenci.
Na ihle veže kostola (64 m), ktorá bola dostavaná v 80.rokoch 19.storočia je umiestnený kohút z medi s pozláteným hrebeňom, v ktorého útrobách sú uložené dokumenty z histórie kostola.
Otáčavý kohút ukazujúci smer vetra je symbolom bdelosti a ostražitosti.
Františkánsky kostol Fiľakovo
S dejinami Fiľakova je oddávna späté pôsobenie rádu františkánov. Prvý kostol a kláštor si tu mnísi postavili ešte v stredoveku. V roku 1554, keď sa Turkom po dobytí Fiľakovského hradu podarilo mesto obsadiť, premenili františkánsky kláštorný komplex na islamskú džámiju (mešitu niekedy spojenú so školou).
Počas bojov v 17. storočí ho napokon úplne zničili. Po definitívnej porážke Turkov bol kostol aj kláštor obnovený. Kostol s bohatou a vzácnou vnútornou výzdobou bol zasvätený Nanebovzatiu Panny Márie. Dnes predstavuje františkánsky kláštorný komplex jednu z najkrajších kultúrno-historických pamiatok mesta Fiľakovo.
Kostol Modrý Kameň
Dnešný neorománsky farský kostol sv. Antona Paduánskeho a fara v Modrom Kameni pochádzajú z novšej doby. Kostol bol postavený v roku 1879.
Je to monumentálna jednoloďová stavba s presbytériom s polkruhovým uzáverom a päťpodlažnou západnou vežou.
Modrý Kameň až do r. 1788 nemal vlastného farára. Slúžením sviatostí a konaním bohoslužieb boli poverení kapláni zo zámku. Títo nebývali v zámku, ale v dedine. Z tohto dôvodu žiadali cirkevnú vrchnosť, aby im povolila zriadiť kaplnku v dedine. Jednak preto, aby nemuseli denne chodiť do zámku slúžiť svätú omšu a vysluhovať sviatosti, ale hlavne preto, aby pri udeľovaní sviatostí chorým nemuseli pre sviatosť chodiť na hrad.
Secesný kostol obec Muľa
Tento stavebný unikát sa nachádza v obci Muľa a pravdepodobne bol takto postavený ako prvý na území niekdajšieho Rakúsko – Uhorska. Systém montovanej konštrukcie železobetónovej strechy podľa odborníkov predbehol najmenej o dvadsať rokov francúzsku a taliansku techniku v oblasti sakrálnych stavieb.
Kostol s osemuholníkovým pôdorysom zdobí osem anjelov a miestna legenda hovorí, že keď unavení majstri ťahali hore toho posledného, lano sa roztrhlo a padajúca socha zabila dvoch ľudí.
ECAV Lučenec, Jána Amosa Komenského, Lučenec, Slovensko
Fiľakovo, Slovensko
Warning: Illegal string offset 'address' in /data/2/0/20a46868-7f53-4374-a11f-bdb88c7b729a/regionnovohrad.sk/web/wp-content/themes/oocrnap/functions.php on line 502
Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. Ak budete pokračovať v používaní tejto stránky budeme predpokladať, že ste s ňou spokojní.Ok