synagoga NOC
synagoga v Lucenci
synagóga_zimná foto
Synagóga_infopanel LC
synagoga NOC
synagoga v Lucenci
synagóga_zimná foto
Synagóga_infopanel LC
Full Screen

Za vznikom klenotu synagógy v Lučenci stojí vynikajúci architekt Leopold Baumhorn, ktorý  postavil, stavebne upravil alebo zrekonštruoval 22 synagóg v bývalom Uhorsku. Medzi nimi  aj synagógu v Nitre a stavebne upravil interiér synagógu v Liptovskom Mikuláši.

A keďže L. Baumhorn zomrel v roku 1932, lučenská synagóga bola jeho posledným veľkolepým dielom.

Pred druhou svetovou vojnou v meste žilo približne 2500 Židov, čo predstavovalo zhruba pätinu obyvateľstva. Po vojne sa ich vrátila asi desatina. Mnohí z nich sa Československa vysťahovali do celého sveta.

V priebehu roka 1948 ponúkla Židovská náboženská obec  v Lučenci synagógu mestu Lučenec na predaj. K samotnému predaju došlo v decembri roku 1948. Stavba sa v rokoch 1948 až 1980 využívala ako sklad obilia Poľnohospodárskeho nákupného závodu a podľa útržkov správ bola vo veľmi zanedbanom stave.

4.júna 2013 získalo mesto Lučenec stavebné povolenie na „Prestavbu synagógy na multikultúrne priestory“. Rekonštrukčné práce v rokoch 2014-2015 kládli dôraz na obnovenie a prispôsobenie interiéru k využívaniu národnej kultúrnej pamiatky ako multikultúrneho priestoru.

Vybudovala sa základná infraštruktúra, sanovali sa omietkové vrstvy a štuková výzdoba. Interiér a exteriér sa zabezpečil tak, aby nedochádzalo k strate hodnôt architektúry a ostala zachovaná pre budúce generácie.

Rekonštrukcia synagógy stála 2,5 milióna €, z toho 2,4 mil. poskytli eurofondy.

Obnovená Synagóga v  Lučenci je od svojho slávnostného otvorenia a sprístupnenia využívaná ako multikultúrny priestor . Návštevníkom je sprostredkovaný odborný výklad z histórie a rekonštrukcie stavby.

Súčasťou priestoru ženskej empory  stála expozícia judaík pochádzajúcich z  mesta Lučenec. Usporadúvajú sa tu rôzne kultúrne a spoločenské podujatia ako napr. koncerty klasickej, ale aj modernej hudby, umelecké výstavy, besedy, tanečné podujatia, plesy, školské akadémie, kongresy, odborné školenia a semináre.

Synagóga je návštevníkom sprístupnená počas celého roka, otváracie hodiny sú prispôsobené aktuálnej sezóne. O jej návštevu prejavujú záujem turisti z celého Slovenska a sveta.

Za rekonštrukciu Synagógy boli Mestu Lučenec a ostatným spolupracovníkom udelené viaceré ceny :

  • Cena Eugena Bárkánya 2015 – udelil ju Ústredný zväz židovských náboženských obcí na Slovensku za významné aktivity na záchranu židovského kultúrneho dedičstva na Slovensku
  • Cena Pamiatok a múzeí 2015 – udeľuje redakčná rada revue pre kultúrne dedičstvo Pamiatky a múzeá spoločne s jeho vydavateľmi Slovenským národným múzeom a Pamiatkovým úradom Slovenskej republiky za najvýznamnejšie aktivity z oblasti ochrany nášho kultúrneho dedičstva
  • Cena Pamiatka roka Fénix 2015 a cena verejnosti Najkrajšia obnovená pamiatka (udeľuje Nadácia SPP – hlasovanie širokej verejnosti prebieha na facebookovej stránke spoločnosti) – vyhlasovateľom súťaže je Ministerstvo kultúry SR a jej dlhoročnými partnermi sú Slovenský plynárenský priemysel, a.s. a Nadácia SPP, poslaním je podporovať zodpovedný prístup vlastníkov národných kultúrnych pamiatok a predstaviteľov samosprávy miest a obcí k ochrane kultúrneho dedičstva Slovenska.
  • Stavba roka 2016 – Mesto Lučenec získalo od odbornej poroty cenu Únie miest a obcí Slovenska a Nomináciu na hlavnú cenu Stavba roka 2016
  • CE∙ZA∙AR 2017 | Cena Slovenskej komory architektov za architektúru –užšia nominácia v kategórii Obnova a prestavba

Rozpočtová organizácia LUKUS realizovala v Synagóge v Lučenci projekt Informačný panel, v rámci ktorého návštevníkom sprístupnili interaktívnu obrazovku, ktorá obsahuje 3D model ( realizovala firma Overhead s.r.o. – Overhead) a komplexné informácie o tejto národnej kultúrnej pamiatke.

Prehľadné menu umožňuje voľbu audio sprievodcu a textové popisy jednotlivých zaujímavých častí stavby v rôznych jazykoch. Pre zahraničných turistov je k dispozícii anglická a maďarská jazyková verzia. Cieľom interaktívneho panelu je priblížiť návštevníkom históriu tejto neologickej stavby, ktorá bola dlho chátrajúcou pamiatkou.

 

​V rámci projektu SPOZNAJ NOVOHRAD s Lukášom Pelč , kde predstavuje krásy Novohradu dostala v jednom videu priestor aj naša snagóga v Lučenci. Prajeme príjemný vizuálny zážitok 🙂

 

Recenzie

Nikto zatiaľ nepridal hodnotenie.

Pridajte prvú recenziu pre “SYNAGÓGA V LUČENCI”

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *